top of page
Writer's pictureD. Fetter Erika

„Minden történetnek két oldala van”

Moa Herngren - A válás

Könyvajánló

A napokban olvastam el a svéd írónő, Moa Herngren könyvét. Egy házasság válással végződő történetét meséli el, váltogatva a nézőpontokat, hol a férj hol a feleség szemszögéből láttatva a történéseket. Az, hogy mindkét fél érzéseit, gondolatait megismerjük, számtalan felismerésre ad lehetőséget nekünk, olvasóknak.


Ennek a válásnak a története nemcsak egy válás története. Az írónő a történet segítségével tart tükröt az olvasók elé, hogy meglássuk saját kapcsolatainkban magunkat, keretet ad annak a felismerésnek, hogy mennyire félreérthetjük a másik embert, legyen az a társunk, a barátunk, a rokonunk. Megtapasztaljuk, hogy miért és mennyire fontos a kommunikáció, a problémák kibeszélése és megoldása. Két ember korábbi szeretetteljes kapcsolatának a végét eredményezi a sok ki nem beszélt, fel nem dolgozott sérelem, félreértés, a rosszul értelmezett tapintatosság.


Ahogy haladunk a történetben, és az írónő szembeállítja a házaspár gondolatait és érzéseit, világossá válik, hogy valójában egyikük sem ismeri a másik belső vívódásait, gondolatait, vágyait. Élik rutinból, megszokásból az életüket, nevelik a gyerekeiket, eleget tesznek a társadalmi és családi elvárásoknak.


Az együttélés lassan már csak egymás mellett éléssé válik. Görgetik maguk előtt a problémákat, félnek a konfliktustól, attól, hogy megbántják a másik embert. Ezért inkább hallgatnak, várják, hogy majd magától megoldódik a dolog, vagy az idő megoldja a problémákat, elsimítja a konfliktusokat.


Az évek során mindkét fél olyan sok sérelmet halmoz fel magában, hogy akárcsak a kuktában fokozódó nyomás, a sok felhalmozott, visszafojtott sérelem és indulat, robbanáshoz vezet. Szétrobbantja a kapcsolatot, és a közös életüket. Ez a robbanás a gyerekek, és a tágabb család életét is fenekestül felforgatja. Ebben a történetben a másik nő felbukkanása nem oka, hanem következménye a kapcsolat halálának.


Az új helyzethez azonban nemcsak a két felnőttnek, hanem a gyerekeiknek is alkalmazkodniuk kell, és azt határozottan érezzük, hogy a nehezebb helyzetben ők vannak. Érezzük a tanácstalanságukat, elveszettségüket: mit gondoljanak a történésekről, kell-e nekik, szabad-e nekik állást foglalni, hogyan tudnak alkalmazkodni a kialakult helyzethez. Érdekes kérdés az is, hogy hogyan tudja a gyerekek személyisége vagy akár a szülő viselkedése akarva akaratlanul befolyásolni a gyermek érzéseit, véleményét, hozzáállását?


Ahogy kibontakoznak az események azt érezzük, hogy mindkét embernek igaza van. De mindig annak, akinek a nézőpontjából éppen akkor látjuk az eseményeket. Ha Bea belső monológját olvassuk, érezzük a csalódottságát, megbántottságát, és az értetlenségét. Ha Ben szempontjából figyeljük a történéseket, igazolva látjuk az érzéseit és megérjük a lépéseit. Egészen a történet végéig nem tudjuk eldönteni, hogy kinek a pártját fognánk ebben a helyzetben.


Egy biztos, hogy rengeteg kérdés merülhet fel az olvasóban, mire a történet végére ér. -Vajon tényleg ismerjük a másik embert? Vagy csak azt, hisszük, hogy ismerjük? Lehetséges, hogy olyannak látjuk, amilyennek szeretnénk látni? Elhomályosíthatja a szemünket a saját nézőpontunk, és ettől vakok leszünk a másik ember érzéseire, vágyaira? Ha mi jól érezzük magunkat a kapcsolatban- vagy legalábbis nem érezzük magunkat meglehetősen rosszul-, az azt jelenti, hogy a másik fél is rendben van? Meghalljuk-e a másik ember segélykiáltását, vagy süketek vagyunk rá?


Szívből ajánlom mindenkinek Moa Herngren regényét, mert szórakoztató, és

elgondolkodtató, jó alkalmat ad kapcsolataink átgondolására.


Ha a könyv olvasásakor felmerül benned, hogy jó lenne valamin változtatni, de gondot jelent számodra a megfelelő kommunikáció vagy a konfliktusok asszertív kezelése, keress bátran: https://www.gotocoach.hu/kapcsolat.


További hasonló tartalmakért kövess minket a Go to Coach szociális média oldalain:


könyv: Moa Herngren -A válás

kiadó: Helikon Kiadó




Comments


bottom of page